Tábor Brada 2020

Tábor Brada 2020

Dlouho do téhle on-line kroniky nikdo nic nenapsal, poslední příspěvek je zde z roku 2010…tak to tu zkusím oživit já, Orel, a napíšu vám sem krátký report z VI. letního tábora na Bradě.

Letošní ročník byl rapidně jiný než předchozí tábory. Pandemie covidu-19 zasáhla i do našeho táborového života a tak jsme si museli odpustit větší výlety do Jičína a na Jinolice. Díkybohu nás nezasáhly vedra jako minulé roky, takže nás to do Jinolic ani netáhlo. Na druhou stranu, podmáčené podloží tábora způsobilo nejednomu řidiči trauma (toi-toiky jsme pro jistotu tahali už od penzionu, aby náklaďák nezapadl),

Ale i tak jsme si tábor užili na maximum! Lišáci s Netopýrama vařili buřtguláš na ohni (na jedničku s hvězdičkou!), Psohlavci se vydali na dvoudenní výlet pod Allainovu věž. Do toho jsme prozkoumávali okolí tábora, hráli schovku, vybíjenou, sbírali borůvky nebo plnili další a další odborky.

Odborky – do těch jsme se letos zažrali hodně. Díky vaření buřtguláše si Lišáci s Pejrama zasloužili kuchaře, někteří do toho splnili ještě táborníka. Blonďák, Colombo a Google zase splnili tři orlí pera, jednu z nejtěžších skautských zkoušek vůbec. Co ale lákalo ještě víc než odborky, byly výzvy. Zejména pak noční bdění, ranní svítání a někteří si dokonce troufli i na noční návrat. Skvělé! A plnily se nejenom výzvy, které se dají přišít na kroj. V druhé půlce přišel „Orlův tajemný box plný zábavných výzev“, kde si mohli táborníci dobrovolně vylosovat výzvu na jeden den. A tak se věšely trenky na stožár, chodilo se s naběračkou/toaleťákem/ešusem i do sprchy či jedlo polévku vidličkou.

Jako na každém správném táboře, i letos proběhlo slibování. Poprvé v půlce tábora nahoře u kříže, kdy shodou okolností slibovali jen budoucí skauti. A málem neslibovali všichni, Uno z Lišáků to málem nestihl. Ale naštěstí doběhl na poslední chvíli. Také slibovali někteří činovníci, třeba Oříšek, Jiřík, Starej Véna nebo Kačenka. A i když vypadali, že se jim do toho moc nechce, nakonec i jim slibový odznak vykouzlil úsměv na tváři.

Lišáci a Netopýři na Veliši

Letos se také poprvé mezi vedoucími hrála hra na vraha, jejimž cílem bylo procvičit pozornost činovníků a zvýšit jejich paranoiu. I přes počáteční nedůvěru některých činovníků se hra povedla a vydrželi jsme ji hrát až do konce tábora.

Tábor nám uběhl jako voda. Nyní již ešusy, karimatky a spacáky čekají uklizeny (alespoň doufám, že u vás to tak je – u mně je to stále na podlaze v pokoji) ve skříni na další skvělé akce, které podnikneme. Tak se budeme těšit! 🙂

Družiny

  • Psohlavci (vedoucí: Želva a Kuk)
  • Lišáci (vedoucí: Orel, Karel/Oříšek)
  • Netopýři (vedoucí: Pinďa, Milan/Svijany, Babča)
  • Sovy (vedoucí: Teta a Áďa Váďa)
  • Sovičky (vedoucí: Zuzka a Myška)
  • Darebáci (vedoucí: Hanes a Sonar)